niedziela, 30 czerwca 2019

Nalewka z truskawek


Nalewka z truskawek powinna znaleźć się w każdym domu. I to nie tylko dlatego, że ma dobroczynny wpływ na układ trawienny, system krążenia i pomaga w chorobach reumatycznych. Nie bez znaczenia jest jej wyjątkowy smak i przepiękny kolor. Idealnie dopełnienie jesiennych i zimowych leniwych popołudni z książką, kawą i ciastem. Poznaj najlepsze przepisy na nalewkę z truskawek.


SKŁADNIKI

  • 1 kg truskawek
  • 1 szklanka (250 ml) spirytusu 96%
  • 2 szklanki (500 ml) wódki
  • 2 szklanki cukru – ok. 440 g (można dać mniej jeśli wolicie mniej słodkie nalewki lub mieliście bardzo mocno słodkie truskawki)
  • 2 szklanki (500 ml) wody (jeśli wolicie mocniejsze nalewki, to możecie ilość wody zmniejszyć do 1 szklanki)
  • 4 łyżki soku z cytryny

PRZYGOTOWANIE

  1. Truskawki umyć, pozbawić je szypułek, a następnie osuszyć. Pokroić na połówki i wrzucić do dużego słoja. Następnie zasypać je 1 szklanką cukru  (resztę cukru zostawić do syropu) i zostawić na 1 dzień w ciepłym miejscu (w międzyczasie co kilka godzin wstrząsnąć słoikiem, by cukier się rozpuścił, a truskawki ładnie puściły sok).
  1. Po 24 godzinach wlać do słoja (z truskawkami i sokiem) wódkę oraz spirytus, zakręcić go i odstawić na 7 dni w ciemnym i suchym miejscu (u mnie słój z nalewką truskawkową stał w kuchni na podłodze). Przez te kilka dni owoce będą się odbarwiać, oddając swój piękny kolor nalewce. Po tych 7 dniach zlać nalewkę (oddzielić od owoców, najlepiej przez drobne sitko).
  2. W garnku zagotować 2 szklanki (500 ml) wody z pozostałą szklanką cukru (220g) i gotować, cały czas mieszając aż cukier się rozpuści. Wyłączyć palnik i dostawić syrop cukrowy do ostudzenia. Następnie wlać do niego sok z cytryny, wymieszać. Kolejno dodać do syropu zlaną nalewkę (bez owoców), cały czas mieszając (nalewkę do syropu, a nie syrop do nalewki). Dokładnie wymieszać, przefiltrować przez gęsto złożoną gazę lub np. przez filtr do kawy (taki papierowy). Taką przefiltrowaną nalewkę z truskawek rozlać do butelek, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na kilka miesięcy (najlepiej na 2-3 miesiące), by nalewka dojrzała, ale mało cierpliwe osoby mogą jej skosztować już po miesiącu.
  3. Z podanych wyżej składników wyszło mi 1,8 litra nalewki truskawkowej.

Źrudło: https://kulinarneprzeboje.pl/nalewka-z-truskawek/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam na moim blogu

Witam na moim blogu poświęconym robieniu różnego rodzaju nalewek. Blog jak widać dopiero powstaje, ale zamysł jest taki aby zebrać ciekawe przepisy na nalewki domowe. Część już była lub jest przeze mnie robiona.


Pozdrawiam Arkadiusz.